About the Spondylitis Association of America
The Spondylitis Association of America (SAA) is a non-profit organization that was the first and remains the largest resource for people affected by spondylitis. Through their efforts, they help advance education, research and treatment for ankylosing spondylitis (AS) and related diseases. Literally thousands of people visit their website (www.spondylitis.org) seeking information, support and most of all, hope. For over 25 years SAA has dedicated all of its resources to help improve the lives of people coping with spondylitis. For more information go to www.spondylitis.org
An Overview of Spondylitis
Spondylitis (pronounced spon-d-lie-tiss) is the name given to a group of chronic or long lasting diseases also called Spondyloarthritis (spon-dyl-oh-arthritis) or Spondyloarthropathy (spon-d-low-are-throp-ah-thee). These diseases are forms of inflammatory arthritis that primarily affect the spine, although other joints and organs can become involved. Spondylitis, unlike many other rheumatic (arthritic) conditions, affects young adults and commonly begins before the age of 35. Prominent researchers have stated that AS affects at least 1 in every 200 adults (approximately 0.5%) making it as common as rheumatoid arthritis.
BlowUpRadio.com Stage



40FootHoleStudio.com Stage




Click Here To See The Full Track Listing



Banding Together Schedule
(all times and performers are subject to change)
(all times are eastern time zone)
BlowUpRadio.com Stage

Monday

12:00 am Deidre Forrest & Michael Brett (The May Darlings) (replay)
1:00 am Thomas Johnston (replay)
1:35 am Pat Veil (replay)
2:05 am David Fagan (replay)
2:35 am The Clydes (replay)
3:05 am Christian Beach (replay)
3:35 am Matt Scuteri (replay)
4:10 am September's Ghost (replay)
4:35 am Jonathan Andrew (replay)
5:10 am Joe Beninati (replay)
5:40 am Tim Aanensen (replay)
6:15 am The Devyl Nellys (replay)
6:55 am The Accelerators (replay)
7:35 am Jersey Drive (replay)
8:10 am Val Emmich (replay)
9:00 am Boxed Wine (replay)
9:20 am The Wag with Don Lee (replay)
9:55 am A Halo Called Fred (replay)
10:45 am Bullet Bob & Friends (replay)
11:20 am Ted "Theodore" Rawson (replay)
12:00 pm Alan Smith (The Porchistas), Jesse Herdman & Alex Letizia
(Accidental Seabirds)
, and Matt Brown (Bog Iron Bloom)
12:35 pm The Sean Faust / Robert Fulton Duo
1:10 pm Matt Colligan
1:55 pm Tommy Strazza
2:35 pm Bruce Tunkel
3:15 pm Jim Testa
3:50 pm Foggy Otis
4:20 pm Josh Bicknell
4:55 pm Keith Monacchio
5:30 pm Chris Brown (AP)
6:00 pm Alan Smith (The Porchistas), Jesse Herdman & Alex Letizia
(Accidental Seabirds)
, and Matt Brown (Bog Iron Bloom) (replay)
6:35 pm The Sean Faust / Robert Fulton Duo (replay)
7:10 pm Matt Colligan (replay)
7:55 pm Tommy Strazza (replay)
8:35 pm Bruce Tunkel (replay)
9:15 pm Jim Testa (replay)
9:50 pm Foggy Otis (replay)
10:20 pm Josh Bicknell (replay)
10:55 pm Keith Monacchio (replay)
11:30 pm Chris Brown (AP) (replay)



Aired Friday

8:00 am Pre-Show: Playing Banding Together 2014 Compilation

12:00 pm Ed Tang & The Chops
12:40 pm Jon & Deena from The Cucumbers
1:15 pm Mikey Arto
1:45 pm Brett Fuentes
2:15 pm Urban Underclass
2:45 pm Blisstique
3:15 pm Happy Joe Canzano
3:45 pm Ken from Raftree
4:10 pm Dina Hall
4:55 pm Somewhat Relative
5:25 pm Autumn City
6:10 pm The Williamsboy
6:50 pm Zak Smith Band
7:35 pm Colie Brice
8:15 pm Diego Allessandro & Lot 25
8:50 pm Little Dipper
9:20 pm Zigman Bird
9:55 pm Pete Jager
10:25 pm Jon Caspi & The First Gun
11:05 pm Jeff Yerger
11:30 pm Fairmont & The Maravines



Aired Saturday

12:00 am Ed Tang & The Chops (replay)
12:40 am Jon & Deena from The Cucumbers (replay)
1:15 am Mikey Arto (replay)
1:45 am Brett Fuentes (replay)
2:15 am Urban Underclass (replay)
2:45 am Blisstique (replay)
3:15 am Happy Joe Canzano (replay)
3:45 am Ken from Raftree (replay)
4:10 am Dina Hall (replay)
4:55 am Somewhat Relative (replay)
5:25 am Autumn City (replay)
6:10 am The Williamsboy (replay)
6:50 am Zak Smith Band (replay)
7:35 am Colie Brice (replay)
8:15 am Diego Allessandro & Lot 25 (replay)
8:50 am Little Dipper (replay)
9:20 am Zigman Bird (replay)
9:55 am Pete Jager (replay)
10:25 am Jon Caspi & The First Gun (replay)
11:05 am Jeff Yerger (replay)
11:30 am Fairmont & The Maravines (replay)
12:00 pm Casino Sundae
12:35 pm Centennials
1:10 pm Scruff
1:45 pm The Howlin' Brothers
2:15 pm Mike Herz
2:50 pm Son Of Dov
3:25 pm Black Sox Scandal
3:55 pm Catherine Wacha
4:30 pm Mike Clifford
5:00 pm Mario from The Dark Matters
5:30 pm Grey Goes Black
6:00 pm 1L
6:40 pm Black Wine
7:05 pm Brett Harris Band
7:40 pm Chris Rockwell
8:10 pm Moon Motel
8:45 pm The Sunday Blues
9:30 pm Broken Darling
10:05 pm Goodbye Berlin
10:40 pm Lifeguard Nights
11:15 pm Jim Mill






Aired Sunday

12:00 am Casino Sundae (replay)
12:35 am Centennials (replay)
1:10 am Scruff (replay)
1:45 am The Howlin' Brothers (replay)
2:15 am Mike Herz (replay)
2:50 am Son Of Dov (replay)
3:25 am Black Sox Scandal (replay)
3:55 am Catherine Wacha (replay)
4:30 am Mike Clifford (replay)
5:00 am Mario from The Dark Matters (replay)
5:30 am Grey Goes Black (replay)
6:00 am 1L (replay)
6:40 am Black Wine (replay)
7:05 am Brett Harris Band (replay)
7:40 am Chris Rockwell (replay)
8:10 am Moon Motel (replay)
8:45 am The Sunday Blues (replay)
9:30 am Broken Darling (replay)
10:05 am Goodbye Berlin (replay)
10:40 am Lifeguard Nights (replay)
11:15 am Jim Mill (replay)
12:00 pm Deidre Forrest & Michael Brett (The May Darlings)
1:00 pm Thomas Johnston
1:35 pm Pat Veil
2:05 pm David Fagan
2:35 pm The Clydes
3:05 pm Christian Beach
3:35 pm Matt Scuteri
4:10 pm September's Ghost
4:35 pm Jonathan Andrew
5:10 pm Joe Beninati
5:40 pm Tim Aanensen
6:15 pm The Devyl Nellys
6:55 pm The Accelerators
7:35 pm Jersey Drive
8:10 pm Val Emmich
9:00 pm Boxed Wine
9:20 pm The Wag with Don Lee
9:55 pm A Halo Called Fred
10:45 pm Bullet Bob & Friends
11:20 pm Ted "Theodore" Rawson






Special Thanks To

Angelo's Pizza (Matawan)

Attilio's Pizza (Old Bridge)

Bacci Pizza & Restaurant (Old Bridge)

Bagel Boy (Old Bridge)

Big Ed's BBQ (Matawan)

Bliss Mediterranean Cuisine (Matawan)

Court Jester (Aberdeen)

DeMarco's Catering & Gourmet Deli (Aberdeen)

Friendly's (Old Bridge)

Jerry & Harvey's (Englishtown)

Mediterranean Chateau (Matawan)

Outback Steakhouse‎ (Old Bridge)

Sundae's The Ice Cream Place
(Ice Cream Palace)
(Aberdeen)

TGI Fridays (Old Bridge)

Tilted Kilt Pub & Eatery (East Brunswick)

who donated food for the performers







Special Thanks to


40footholestudio.com

connifreestone.com


All The Artists Who Donated
Their Time And Music


And To You
For Listening
And Donating





































































40FootHoleStudio.com Stage

Monday

12:00 am Somewhat Relative (replay)
12:40 am Diego Allessandro & Lot 25 (replay)
1:15 am Autumn City (replay)
2:00 am Pete Jager (replay)
2:30 am The Williamsboy (replay)
3:10 am Zigman Bird (replay)
3:50 am Brett Fuentes (replay)
4:20 am Colie Brice (replay)
5:00 am Jon Caspi & The First Gun (replay)
5:40 am Centennials (replay)
6:10 am Little Dipper (replay)
6:40 am Happy Joe Canzano (replay)
7:10 am Black Sox Scandal (replay)
7:40 am Casino Sundae (replay)
8:15 am Jim Mill (replay)
8:55 am The Howlin' Brothers (replay)
9:25 am Grey Goes Black (replay)
9:55 am Catherine Wacha (replay)
10:30 am Scruff (replay)
11:05 am Black Wine (replay)
11:30 am Mike Clifford (replay)
12:00 pm 1L
12:40 pm Mike Herz
1:15 pm Mario from The Dark Matters
1:45 pm Brett Harris Band
2:20 pm Lifeguard Nights
2:55 pm Moon Motel
3:30 pm Goodbye Berlin
4:05 pm Chris Rockwell
4:35 pm The Sunday Blues
5:20 pm Son Of Dov
6:00 pm 1L (replay)
6:40 pm Mike Herz (replay)
7:15 pm Mario from The Dark Matters (replay)
7:45 pm Brett Harris Band (replay)
8:20 pm Lifeguard Nights (replay)
8:55 pm Moon Motel (replay)
9:30 pm Goodbye Berlin (replay)
10:05 pm Chris Rockwell (replay)
10:35 pm The Sunday Blues (replay)
11:20 pm Son Of Dov (replay)




Aired Friday

12:00 pm A Halo Called Fred
12:50 pm Chris Brown (AP)
1:20 pm Ted "Theodore" Rawson
2:00 pm Keith Monacchio
2:35 pm The Wag with Don Lee
3:10 pm Broken Darling
3:45 pm Val Emmich
4:35 pm Alan Smith (The Porchistas), Jesse Herdman & Alex Letizia
(Accidental Seabirds)
, and Matt Brown (Bog Iron Bloom)
5:10 pm Deidre Forrest & Michael Brett (The May Darlings)
6:05 pm Tommy Strazza
6:45 pm The Clydes
7:15 pm The Sean Faust / Robert Fulton Duo
7:50 pm David Fagan
8:20 pm Jim Testa
8:55 pm September's Ghost
9:20 pm Matt Colligan
10:05 pm Thomas Johnston
10:40 pm Christian Beach
11:10 pm Pat Veil
11:40 pm Boxed Wine



Aired Saturday

12:00 am A Halo Called Fred (replay)
12:50 am Chris Brown (AP) (replay)
1:20 am Ted "Theodore" Rawson (replay)
2:00 am Keith Monacchio (replay)
2:35 am The Wag with Don Lee (replay)
3:10 am Broken Darling (replay)
3:45 am Val Emmich (replay)
4:35 am Alan Smith (The Porchistas), Jesse Herdman & Alex Letizia
(Accidental Seabirds)
, and Matt Brown (Bog Iron Bloom) (replay)
5:10 am Deidre Forrest & Michael Brett (The May Darlings) (replay)
6:05 am Tommy Strazza (replay)
6:45 am The Clydes (replay)
7:15 am The Sean Faust / Robert Fulton Duo (replay)
7:50 am David Fagan (replay)
8:20 am Jim Testa (replay)
8:55 am September's Ghost (replay)
9:20 am Matt Colligan (replay)
10:05 am Thomas Johnston (replay)
10:40 am Christian Beach (replay)
11:10 am Pat Veil (replay)
11:40 am Boxed Wine (replay)
12:00 pm Matt Scuteri
12:35 pm Jonathan Andrew
1:10 pm Josh Bicknell
1:40 pm The Devyl Nellys
2:15 pm Bullet Bob & Friends
2:50 pm Bruce Tunkel
3:30 pm Tim Aanensen
4:05 pm Jersey Drive
4:40 pm Jon & Deena from The Cucumbers
5:15 pm Fairmont & The Maravines
5:45 pm Blisstique
6:20 pm Ed Tang & The Chops
7:00 pm Joe Beninati
7:30 pm Foggy Otis
8:00 pm Mikey Arto
8:30 pm Dina Hall
9:15 pm Urban Underclass
9:45 pm Ken from Raftree
10:10 pm The Accelerators
10:50 pm Zak Smith Band
11:35 pm Jeff Yerger




Aired Sunday

12:00 am Matt Scuteri (replay)
12:35 am Jonathan Andrew (replay)
1:10 am Josh Bicknell (replay)
1:40 am The Devyl Nellys (replay)
2:15 am Bullet Bob & Friends (replay)
2:50 am Bruce Tunkel (replay)
3:30 am Tim Aanensen (replay)
4:05 am Jersey Drive (replay)
4:40 am Jon & Deena from The Cucumbers (replay)
5:15 am Fairmont & The Maravines (replay)
5:45 am Blisstique (replay)
6:20 am Ed Tang & The Chops (replay)
7:00 am Joe Beninati (replay)
7:30 am Foggy Otis (replay)
8:00 am Mikey Arto (replay)
8:30 am Dina Hall (replay)
9:15 am Urban Underclass (replay)
9:45 am Ken from Raftree (replay)
10:10 am The Accelerators (replay)
10:50 am Zak Smith Band (replay)
11:35 am Jeff Yerger (replay)
12:00 pm Somewhat Relative
12:40 pm Diego Allessandro & Lot 25
1:15 pm Autumn City
2:00 pm Pete Jager
2:30 pm The Williamsboy
3:10 pm Zigman Bird
3:50 pm Brett Fuentes
4:20 pm Colie Brice
5:00 pm Jon Caspi & The First Gun
5:40 pm Centennials
6:10 pm Little Dipper
6:40 pm Happy Joe Canzano
7:10 pm Black Sox Scandal
7:40 pm Casino Sundae
8:15 pm Jim Mill
8:55 pm The Howlin' Brothers
9:25 pm Grey Goes Black
9:55 pm Catherine Wacha
10:30 pm Scruff
11:05 pm Black Wine
11:30 pm Mike Clifford